10 Nisan 2011 Pazar

Dramatik son: 74-77

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi finali ilk maçında konuk ettiğimiz Fenerbahçe maçını 74-77 kaybederek seride 1-0 geriye düştük. Serinin ikinci maçı Salı günü yine Abdi İpekçi Spor Salonunda oynanacak.

Maça Işıl - Seimone - Tamika - Bahar - Fowles ilk 5'i ile başladık. Maça Fenerbahçe iyi başladı ve üst üste bulduğu sayılar ile 2-9 öne fırladı bir anda. 2-9'dan sonra hücumda sıkıntı yaşadığımız anda Bahar'ın karşısındaki Match up'ına karşı hızlı ayaklarını kullanarak penetresi sonucunda basket faulü ile nefes aldık. Rakibin serisine karşılık Bahar'ı kullanarak 7-2 ile cevap verdik 9-11. Bu dakikadan sonra Fenerbahçe hücumda üst üste sayılar bulmaya devam etti, savunmada yumuşak kaldığımız bu anlarda 14-21 geri düştük. İlk çeyreğin bitimine daha 2 dakika varken şimdiden 21 sayı yemiş olmamız iyi değildi bizim adımıza ve mola aldık. Mola'dan Hodges'in 3lüğü ve savunmadaki sertlik ile döndük. İlk çeyreğin son 2 dakikasında da yakaladığımız 9-1'lik seri ile ilk çeyreği 23-22 önde kapattık. Çeyreğin son hücumunda sayı Hodges & Fowles Pick&roll'undan geldi.


2. çeyreğe de yine Fenerbahçe sayıları ile başlandı. 4-0'lık seri ile başlayan rakibimize karşı Bahar'ın penetresi ve Hodges'in 5 sayısı ile 7-0'la cevap verdik ve 30-26 öne geçerek rakibin mola almasını sağladık. Mola dönüşü alan savunmasına döndük. Buna karşı Esmeral'in 3'lüğüne engel olamadık. Skor 35-31 lehimize ve ilk yarı bitimine 4.44 dakika varken Seimone 3. faulünü aldı ve mola aldık. Mola dönüşünde 2 takım da hücumlardan boş dönmeye, şutları kaçırmaya başladı. İlk yarının son 2 buçuk dakikasında skor sürekli el değiştirdi ve Tamika'nın son saniye penetresi ile devreyi 43-42 önde kapattık.

Maçın 2. yarısına da maça başladığımız 5 ile başladık. Seimone'un sayısına Esmeral'in 3'lüğü ile maça 45-45'lik eşitlik geldi. 2. yarıda hücumları Seimone üzerinden oynadık. 3 şut kullandığı bölümde 1 isabet bulabildi Augustus. Hücum ribaundlarında da rakibe çok fırsat verdiğimiz bu dönemde 45-47 geriye düştük. Maçta dakikalar ilerlerken Fowles'ın 2 serbest atışı ile 49-49 eşitliği yakaladık. Bu dakikadan sonra 49'da takılı kaldık, hücumlardan boş dönmemiz ve top kayıpları ile rakibe 7-0'lık bir seri yakalama imkanı verdik ve 49-56 geriye düştük, mola aldık. Mola dönüşü rakip Nevriye ile sayılar bulurken, biz de Fowles'ı kullanmaya başladık. Moladan sonra bulduğumuz 7 sayının 5'i Fowles'tan geldi ve 3. çeyreği 56-60 geride kapadık.


Maçın son çeyreğine Hodges - Gülşah - Seimone - Bahar - Fowles 5'i ile başladık. Son çeyreğe oldukça kötü başladık ve ilk 2.30 dakikalık dilimde sayı bulamadık. Rakip buna karşı 4-0'lık seri ile cevap verdi ve 56-64 fark 8 sayıya çıktı. Son çeyrekte ilk sayımız Seimone ile geldi fakat rakibi hücumlarında durduramamaya devam ettik ve maçın son 7.02 dakikasına 58-66 geride girdik, mola aldık. Mola takıma pek yaramadı keza dönüşünde hücumda özellikle çok kötü bir performans gösterdik. Moladan sonra yaptığımız 3 hücumda da üst üste top kayıpları yaptık ve 58-72 ile 12 sayı farkla geriye düştük. Son çeyreğin ilk 6 dakikasında sadece 2 sayı bulabildik, çok fazla top kaybı yaptık. Fark 14 sayıya kadar çıkmıştı ki Gülşah Gümüşay'ın 2 3'lüğü ve Fowles'ın basket faulu ile yakaladığımız seri sonucu maçın son 1.50'lik dilimine farkı 7 sayıya indirerek girdik. Savunmada sertliğimizin ve direncimizin artması sonucu sayı imkanı vermediğimiz rakip karşısında Gülşah'ın bir 3'lüğü ile daha son 1.10 dakikaya farkı 4'e indirmiş olarak girdik. Savunmada yine iyi duruşumuzun sonucunda hücumda Fowles'ın sayısı ile fark birden 2'ye indi 72-74 ve maçın son 25 saniyesine girilirken Fenerbahçe molası geldi. Mola dönüşünde Esmeral faullerin 1'ini sayıya çevirebildi ve Tamika'ya yapılan faul sonucu 2 sayı daha bulup maçı 74-75'e getirdik. Esmeral taktik faullerin bu sefer 2'sini de kaçırdı ve maçın son 12 saniyesinde 1 sayı geride olan takımımızın eline galibiyet fırsatı geldi. Fakat bu hücumda Işıl hatalı yürüme yaparak maçı kazanma fırsatımızı elimizden kaçırmamıza neden oldu ve maçı 74-77 kaybettik. 14 sayı farktan dönüp, galibiyet ellerimize kadar gelmişken maçı kaybetmemiz oldukça dramatik bir son oldu.

İlk 3 çeyrek boyunca başa baş giden maçta son çeyreğin ilk 6 dakikasındaki felaket oyunumuz maçı kaybetmemize neden oldu diyebiliriz. Bunda rakibin uyguladığı sert savunma da önemli; yalnız çok basit top kayıpları ve özellikle geri dönüşün mimarlarından olan Gülşah Gümüşay'ın en ihtiyaç duyduğumuz anlarda kaçırdığı 2 3'lük bizim adımıza hiç iyi olmadı. Yapılan top kayıplarından sonra gelişen hızlı hücumlarda da savunma yerleşemediğinden rakibi de durduramadık. Herşeye rağmen 14 sayıdan son 3.30 dakikada geri dönüp maçı kazanma noktasına getirdik ama Işıl'ın hatalı yürümesi efsane geri dönüşü taçlandıramadı maalesef. Bu mağlubiyet ile seride 1-0 geri düştük ve önümüzdeki maçta bizim sahamızda olacak. Mutlak galibiyet almamız gereken bir maç olacak.

Maçın takımımız adına istatistikleri;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder