7 Mart 2011 Pazartesi

Kurt Kocayınca 80-64

Erkek Basketbol Takımımız, Türkiye Basketbol Liginin 20.haftasında Abdi İpekçi Arena'da konuk ettiği Efes Pilsen'i 80-64 yenerek ligin lideri olan Ülker'i bu haftada takibini sürdürdü. Bu sonuçla takımımız Beko Basketbol Liginde yer alan 15 takımı da yenmiş oldu.


20.haftanın en önemli maçında Avrupa Kupalarından elenen iki takım Efes Pilsen ve takımımız karşı karşıya geldi.Efes Pilsen karşısında takımımız maça; Jerry Johnson, Josh Shipp, Caner Topaloğlu, Radoslav Rancik ve Ermal Kuqo ilk beşiyle başladı. Konuk Efes Pilsen maça 7-0lık seri ile başlasa da ilk periyotun ikinci beş dakikasında oyunu dengeye getirdik. Efes Pilsen ilk periyotun sonunda Flip Murray ve Kerem Tunçeri'nin iki üçlüğüyle ilk periyotu 7 sayı farkla 25-18 önde geçti. Efes Pilsen ilk periyotta 5/6 gibi müthiş üçlük isabet oranı ile oynadı. Takımımız ise sadece 1 dış atış isabeti bulduğu ilk periyotta, sürekli penetre ederek rakibin faul problemi yaşamasını ve serbest atış çizgisinden kolay sayı bulma yoluna gitti. Öyle ki ilk periyotta serbest atış çizgisinden 7 sayı çıkardık. (7/8 isabet)  İkinci periyotun başında her iki takımda karşılıklı basketlerle başlarken, Efes'in üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetler Efes'in hep bir adım önde olmasını sağladı. Luksa Andric'in pota altında ki çevikliğini kullanan takımımız, Evren ve Jerry'nin üç sayı çizgisinin ardından bulduğu isabetlerle tekrar farkı eritti ve Efes Pilsen'i takibini sürdürdü. İlk periyotta 25 sayı yiyen takımımız, bu periyotta savunmayı biraz olsun oturttu ve ilk yarıyı 42-41 geride kapattı. İlk periyotta Efes Pilsen, 8/10 gibi muazzam üçlük isabetiyle oynadı. Bizim takımımız ise, 3/10 gibi düşük bir yüzdeyle oynadı. İlk yarıda serbest atış çizgisine 16 kez gelen takımımız 14'ünde isabet sağladı ve maçta hep ayakta kaldı.

 İlk periyotta olduğu gibi üçüncü periyota da iyi başlayan taraf Efes Pilsen idi. Üçüncü periyotun ilk üç dakikasında basket şansı bulamayan takımımız, Joshua Shipp'in üçlüğüyle Efes Pilsen'in 5-0lık serisini kırdı. Kerem Gönlüm'ün boyalı alanda ki etkili oyunuyla Efes Pilsen üçüncü periyotun bitimine 3 dakika kala 54-48 ile tekrar farkı 2 basket eşiğine çekti. Üçüncü periyotun son 3 dakikasında rakibine sayı şansı vermeyen takımımız, Tutku ve Shumpert'in üçlükleri ile maçın son periyotuna 54-54 girmeyi sağladı. Maçın son periyotunda takımımız, üçüncü periyotun sonunda ki 3 dakika ile birlikte 7 dakika Euroleague'de son 8 takım arasına kalmış rakibine sayı fırsatı vermedi.Savunmada ki istek, hücumda da Shumpert'ın üst üste isabetleriyle 19-0  seri yakalayan takımımız maçın son 6 dakikasına 13 sayı farkla 67-54 üstün girdi. Efes pilsen maçın son periyotunda ilk basketini dördüncü dakika geride kalırken Kerem Tunçeri ve Lawrence Roberts'in ikili oyunuyla buldu. İlk yarı üç sayı çizgisinin gerisinden 3/10 gibi düşük yüzdeyle oynayan takımımız, ikinci yarıda üç sayı çizgisinin gerisinden 7 isabet buldu. İlk yarı 8/10 isabet oranı ile oynayan Efes Pilsen ise, ikinci yarı üç sayı çizgisinin gerisinden kullandığı 13 şutta sadece 1 isabet bulabildi. Taraftarın desteğini de arkasına alan takımımız, bir ara farkı 19 sayıya kadar çıkartsa da maçtan 80-64 galip ayrılarak, hem rakibine ikili averajda üstünlük sağladı hemde normal sezon da rakibiyle arasında ki farkı 3 maça çıkartmayı bildi.

Maçın adamı;  24 dakika saha da kalıp, 8/10 iki sayı ve 7/8 serbest atış isabet oranıyla oynayan Luksa Andric idi. Vujcic'e karşı en büyük avantajı çabukluğunu çok iyi kullanan Luksa'nun Türkiye Kupası yarı finalinde bir diğer Euroleague takımı olan Ülker'e karşı da böyle etkili bir performans gösterdiğini hatırlatalım... Sanırım Luksa ratingi yüksek maçları daha çok seviyor.
Yardımcı roller; Luksa Andric'in etkili performansının yanında üçüncü periyotun sonu ve dördüncü periyotun başında yakaladığımız 19-0'lık seri de Tutku, Shumpert ve Shipp'in etkili performansları da es geçilmemeli...
Maçın dikkat çeken istatistikleri; ilk yarıda potasında 42 sayı gören takımımızın ikinci yarıda sadece 22 sayı yemesi... İlk yarıda Efes Pilsen'in 8/10 üçlük isabeti... Üçüncü periyotun son 3 dakikası ve final periyotunun ilk 4 dakikasında yakaladığımız 19-0lık seri... Luksa Andric'in bu sezon ikinci kez 20 sayı barajını geçmesi...
Maçın sürprizi, benim adıma Ender Arslan'ın ilk beş başlaması idi. Parkede performansıyla olmasa da yeşil ayakkabılarıyla dikkat çekti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder