31 Temmuz 2011 Pazar

Can Korkmaz Galatasaray'da

Erkek Basketbol Takımımızın transferde ki son hamlesi Pertevniyal'in 1992 doğumlu Point Guard'ı Can Korkmaz oldu. Can, Amerika'ya eğitim için gidip Kasım ayında eğitimini Türkiye'de devam ettirmek için geri dönmüştü. Can ile ülkeye geri döndüğünde yani geçen sezonun ortasında da ilgiliydik ama kendisi daha fazla süre alması ve basketbolunu geliştirmesi için eski takımı Pertevniyal'i tercih etmişti.

Can Korkmaz hakkında pek bilgim yok ama Pertevniyal'i takip eden arkadaşlara Can Korkmaz'ı sordum. Can Korkmaz için olumlu ve olumsuz bir kaç madde sıraladılar. 
-Can, kendi şutunu yaratabiliyor. Yüzdeli şut ile hücum ettiği bir çok maçta takımına galibiyet getirmiş.
-Saha görüşü çok iyi... En uygun pozisyonda ki arkadaşını bulmaya çalışır.
- Hücumda çok etkili olmasa da penetreleri iyi durumda...
-Amerika'dan dönüşten sonra özellikle savunma anlamında kendini geliştirmiş. Oktay Mahmuti'nin sisteminde topa baskı çok önemli bir yer tutuyor. Can Korkmaz'ı ısrarla isteyen Mahmuti'nin Can Korkmaz tercihinin anahtarı sanırım bu madde...


Olumsuz olarak ise, zayıf olduğu söyleniyor. Geçen yaz aynı sözler Göksenin için de söylendi. Bütün yaz boyunca çalışan Göksenin, bu dezavantajı lehine çevirmişti. Umarım Can'da Göksenin gibi yaz boyu çalışmalarını sürdürür ve bu dezavantajından kurtulur.


Pertevniyalli arkadaşın son notu ise, "Ben Can'ın çok çok iyi bir geleceği olacağını düşünüyorum." oldu. Biraz kendim de araştırma yaptım. Kendisi çalışmaktan asla kaçmazmış. Yani çalışkan bir kişiliğe sahipmiş. Oktay Mahmuti'nin de çalışkan insanları çok tuttuğunu biliyoruz. Mahmuti'nin elinde kendini daha fazla geliştirip gelecekte umarım Galatasaray'ın şampiyonluklarına katkı yapacak isimlerden biri olur.


Geçen yaz U18 şampiyonasında ki performansı;
20 Kasımdan sonra Türkiye Basketbol 2.liginde ki istatistiki performansı;
ABD'den döndükten sonra şut performansı düşmüş haliyle... ama bir guardı değerlendirirken ilk top kaybına sonra asist istatistiklerine bakılır. Oynadığı 19 maçta sadece 1.5 top kaybıyla oynamış Can... Topun kıymetini bilen oyun kurucularından... Mahmuti'nin sevdiği bir başka nokta da bu olabilir.
Fotoğraf 2 sezon öncesinden... Fotoğrafta bulunan 4 isimden 3'ü gelecek sezon Galatasaray forması giyecekler. Gelecek için atılan umutlu adımlar devam ediyor. Gelecek bizim ! Namağlup Genç Erkekler Türkiye şampiyonu o zamanın Pertevniyallisi Can Korkmaz, turnuvanın en iyi oyun kurucusu seçilmişti. 


En iyi guard: Can Korkmaz (Pertevniyal)
En iyi pivot: Furkan Aldemir (Pınar Karşıyaka)
MVP: Furkan Aldemir (Pınar Karşıyaka)
Ribaund kralı: Furkan Aldemir (Pınar Karşıyaka)
Sayı kralı: Göksenin Köksal (Galatasaray)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder